Termos turystyczny – jaki wybrać?

Wiele z nas uwielbia wyprawy w góry – piękne widoki, spędzenie czasu na łonie natury i satysfakcja z dojścia na upragniony szczyt motywują nas do wędrówek w każdą porę roku. Niezależnie od tego, czy preferujemy spokojne trasy, czy też ekstremalne wyjścia, potrzebujemy krótszych lub dłuższych przerw na zregenerowanie sił i napicie się czegoś. Szczególnie w chłodniejsze dni ciepła herbata czy kawa stanowi solidny zastrzyk energii, dlatego niewątpliwie warto zabierać ze sobą termos z tym napojem. Jak jednak wybrać odpowiedni model?

Cechy dobrego termosu

Termos turystyczny powinien przede wszystkim trzymać ciepło przez cały czas trwania wyprawy. Niemniej istotną kwestią jest szczelność – z pewnością nikt nie chce, by kawa czy herbata spowodowała zamoknięcie plecaka czy wręcz zalanie ekwipunku. Wybierając termos, kierujmy się więc materiałem wykonania – jedną z lepszych, ale jednocześnie droższych opcji będzie stal nierdzewna, cechująca się trwałością i wytrzymałością. Zwracajmy też uwagę, by naczynie nie zawierało szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, takich jak ftalany czy BPA.

Przy wyborze termosu turystycznego istotne są także takie kwestie jak pojemność, rodzaj korka, liczba kubków, a także obecność uchwytu lub jego brak. Wszystkie te parametry zależą jednak tylko od naszych preferencji i potrzeb. Na dłuższą, ekstremalną wyprawę lepiej sprawdzi się lekki, dobrze leżący w dłoni termos z automatycznym korkiem. Jeżeli jednak planujemy zabierać ciepłe napoje na krótkie piesze wycieczki, z powodzeniem możemy sięgnąć po model z wygodnym uchwytem, o pojemności 1l lub 1,5l.

Termos turystyczny – nie tylko na napoje

Chociaż pierwszym skojarzeniem związanym z termosem jest ciepła herbata czy kawa, naczynie to to także idealne rozwiązanie na przechowywanie żywności. Jest to wspaniała opcja nie tylko dla osób nocujących pod namiotem, potrzebujących gorącego obiadu po całym dniu intensywnej wędrówki. Na rynku dostępne są także niewielkie, lekkie termosy, które wspaniale sprawdzą się jako naczynie na drobny posiłek. Niezależnie od naszych potrzeb, pamiętajmy o wyborze produktu z wysokiej jakości materiałów, który będzie wytrzymały i utrzyma ciepło przez długi czas.