Kuchnie gazowe

kuchnie gazowe

Już od dłuższego czasu kuchenki i płyty gazowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Jak bezpiecznie z nich korzystać? Gdzie należy umieścić kuchenkę gazową?

Kuchnie gazowe

Podczas aranżacji kuchni powinniśmy pomyśleć o usytuowaniu kuchenki gazowej, aby używać jej przez wiele lat. Dzięki temu zapewnimy większą wygodę i ekonomiczne rozwiązanie.
Każda gazowa płyta posiada niezbędne elementy, pozwalające na prawidłowe działanie. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Przede wszystkim na;

  • palniki (wielkość, ilość, rozmieszczenie),
  • tworzywo płyty i jej kolor,
  • ruszt (z czego został wykonany)
  • wielkość płyty,
  • sposób sterowania i pokrętła (pokrętła na płycie)
  • zapalarka (łatwe zapalenie pokrętłem bez używania zapałek)

Rozmieszczenie palników wpływa na to, ile miejsca zajmuje kuchenka i czy jest wygodna w użytkowaniu.

Dodatkowe funkcje

Wiele modeli posiada dodatkowe funkcje, które wpływają na bezpieczeństwo. Są to na przykład; automatyczne odcinanie gazu podczas zgaszenia płomienia, zabezpieczenie przed wypływem gazu, przed dziećmi. Aby zapewnić domownikom większy poziom bezpieczeństwa zadbajmy o zamontowanie czujnika gazu i elastyczne przyłącza gazowe. Przyłączem powinna się zająć osoba posiadająca uprawnienia i doświadczenie w takiej pracy.

kuchnie gazowe

Bezpieczeństwo

Kuchnie gazowe mogą być używane w domach jednorodzinnych (nie posiadających dostępu do sieci gazowej) lub w domach i mieszkaniach z przyłączem gazowym. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej dyszy (propan – butan z butli lub gaz ziemny z sieci). W zestawie najczęściej kupuje się obie dysze i należy wybrać tą właściwą.

Miejsce na kuchnię gazową

Wybierając miejsce na ustawienie kuchni gazowej, trzeba zwrócić uwagę na usytuowanie płyty względem okna. Sposób montażu i miejsce wpłyną na efektywność gotowania – warto zadbać o minimalne odległości od innych urządzeń (AGD) i mebli. Płyta nie powinna być zbyt blisko okna.

Wybierając miejsce, w którym stanie kuchnia gazowa, pomyślmy o względach ekonomicznych i własnej wygodzie. W końcu jest to sprzęt, którego używa się praktycznie każdego dnia.