Jak wybrać lodówkę?

lodówka indesit

Wybór lodówki nie jest łatwy. Producenci zaproponowali nam bardzo dużo różnych rozwiązań. Na co zwrócić uwagę, kupując lodówkę?

Do zabudowy czy wolnostojąca?

Tą decyzję trzeba podjąć już na etapie kupowania mebli. Wcześniej musimy zdecydować o konkretnym modelu, który planujemy kupić, gdyż później trudno będzie ją wkomponować w istniejącą zabudowę.

Lodówki do zabudowy są droższe, ale za to idealnie komponują się z kuchnią. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie do każdego stylu, w jakim pragniemy wykończyć kuchnię. Decydując się na kuchnię klasyczną, czy rustykalną i lodówkę wolnostojącą, nie zawsze jesteśmy w stanie dobrać idealną. Nowocześnie wyglądające lodówki nie pasują estetyką do tak zaprojektowanej kuchni.

Kupując lodówkę do zabudowy musimy pamiętać, że w razie awarii serwisant, który nas odwiedzi, będzie chciał zdemontować zabudowę. Warto mieć to na uwadze już w trakcie projektowania kuchni.

Jednodrzwiowa czy dwudrzwiowa?

Wielkość jest jednym z ważniejszych parametrów, na które musimy zwrócić uwagę myśląc o wymianie lodówki. Lodówki dwudrzwiowe są większe od klasycznych jednodrzwiowych. Do tego musimy pamiętać, że w lodówkach dwudrzwiowych za jednymi drzwiami jest chłodziarka, a za drugimi zamrażarka.

Zastanawiając się nad wymiarami, jakie ma mieć nasza lodówka trzeba przemyśleć jak wysoka ma być, jak często używamy zamrażalnika. Są to podstawowe pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć.

Klasa energetyczna

To klasa energetyczna decyduje, jakie wysokie rachunki będziemy płacić za trzymanie naszej lodówki. Klasy energetyczne oznaczone są literami od G ( najwyższe zużycie ) do A +++ (najmniejsze zużycie ).

Lodówki posiadające najwyższe zużycie energetyczne oczywiście są tańsze w zakupie. Trzeba jednak przemyśleć, czy zakup takiej lodówki naprawdę jest oszczędnością. Lodówka ma nam służyć wiele lat, czy koszty zużycia prądu nie przerosną szybko kwoty, którą zaoszczędzimy przy zakupie.

Wybór lodówki to decyzja na wiele lat. Warto dobrze się zastanowić czego potrzebujemy, by później nie żałować podjętych decyzji.